Dikkat Eksikliği Ne Değildir?

kid-in-school

 

Birçok çocuk ve yetişkinde zaman zaman kolay dikkat dağınıklığı ya da işi bitirme konusunda problemler görülebilir. Durumun DEHB olması için ise, semptomların 7 yaşından önce görülmeleri ve en azından 6 ay boyunca devam etmeleri gerekir. Semptomların aynı zamanda çocuğun hayatındaki en az 2 alanda gerçek handikaplar yaratmaları gerekmektedir: sınıfta, oyun alanında, evde, topluluk içerisinde ya da sosyal ortamlarda.

Eğer bir çocuk sadece oyun alanında fazlasıyla aktif görünüyorsa, başka yerde öyle değilse, sorun DEHB olmayabilir. Söz konusu davranışlar yalnızca sınıfta oluyorsa ve başka yerlerde gözlemlenmiyorlarsa da sorun DEHB olmayabilir. Semptomları gösteren bir çocuk için, eğer eğitimi ya da arkadaşlık ilişkileri davranışlarından olumsuz anlamda etkilenmiyorsa, DEHB teşhisi konulmaz.

Bir çocuğun davranışları DEHB gibi görünse bile, sorun DEHB olmayabilir. Diğer birçok şart ve durum, DEHB gibi görünen davranışları tetikleyebilir. Örneğin, bir çocuk aşağıdaki durumları tecrübe etmekteyken, DEHB belirtileri gösterebilir:

  • Ailede bir ölüm, boşanma, iş kaybı ya da diğer ani değişiklikler
  • Tespit edilmemiş nöbetler
  • Geçici duyma problemine sebep olan kulak enfeksiyonu
  • Öğrenme güçlüğü sebebiyle oluşan okul problemleri
  • Tedirginlik ya da depresyon

Amerikan Psikiyatri Derneği, DEHB’yi “ABD’deki çocukların yaklaşık %5-10’unu etkileyen, en sık görülen sağlık problemlerinden biri. DEHB’nin kendine has özellikleri arasında dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik vardır. Bu durumun semptomları, birden fazla ortamda ve sayısız fonksiyonel küme üzerinde ifade edilirler ve bu yüzden de bu durumun her zaman hissedilmesine sebep olurlar.” şeklinde yorumlamıştır.

-American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 4th ed. Washington, DC: American Psychiatric Press; 2000.)

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.