Dikkat Eksikliği Ne Kadar Yaygındır

erken-uyuma-ile-okul-performansi-baglantili-115811-5ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, okul öncesi ve okul çağlarındaki çocukların %3-5’inde görülüyor. Bu yüzden, 25-30 çocuktan oluşan bir sınıfta, en azından 1 öğrencinin DEHB sahibi olması muhtemel.

Kimse dikkat eksikliğine tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyor. Genetik faktörlerden çevresel etkilere kadar çok farklı faktörlerin kombinasyonları, dikkat eksikliği oluşumunda etkili gibi görünüyor. Aynı zamanda beyindeki fiziksel farklılıkların da işin içinde olduğu sanılıyor. Birçok farklı faktörün varlığı, çocuğun dikkat eksikliği olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Cinsiyet. Kız çocuklarda da dikkat eksikliği görülüyor olsa da, erkek çocuklar daha fazla risk altındalar. Bir araştırma, kız çocuklara oranla 2-3 kat daha fazla sayıda dikkat eksikliği erkek çocuk olduğunu gösterdi.

Aile geçmişi. Dikkat eksikliği bir biyolojik ebeveyn ya da kardeş olması, çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gelişmesi ihtimalini kuvvetlendiriyor. ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, çocukluk döneminde DEHB’li olan babaların en az üçte biri, DEHB gelişimi gösteren çocuklara sahip.

Doğum öncesi riskler. Bazı araştırmalar, hamilelikleri döneminde sigara ya da alkol kullanan annelerin çocuklarında DEHB riskinin arttığını gösteriyorlar (eğer hamileyseniz, sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın!)

Çevresel Toksinler. 6 yaşından önce yüksek miktarda kurşuna maruz kalmak da bir çocukta DEHB görülme riskini arttırıyor. Bazı küçük çocuklar, birçok eski binanın yıpranmış boyalarının tozlarından ya da kurşun içeren borularla taşınan suyu içmek suretiyle kurşuna maruz kalıyorlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuklukta baş gösteriyor ve genellikle yetişkinlikte devam ediyor. Son yıllarda yapılan birçok araştırma, DEHB’li çocukların %30-65’inin ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde de semptomları göstermeye devam ettiklerini ortaya koydu.

 

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.