Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var mı?

Training-Based-on-Biblical-valuesDikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), bir çocuğun okuldaki başarısını ve kişilerarası ilişkilerini etkileyebilecek, karmaşık bir hastalıktır.  DEHB’nin semptomları değişkenlik gösterebilirler ve bazen bu semptomların tespit edilmeleri zor olabilir. Aşağıda, DEHB göstergesi olabilecek 7 belirtiyi bulabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Belirtilerin birçoğu, çocukların doğal gelişimlerinin birer parçası olabilecek özelliklere sahiptirler. DEHB tanısı, ancak ve ancak çocuğun birçok kriter dahilinde değerlendirilmesi sonucunda konabilir. Çocuklarda DEHB tanısı, genellikle ergenlik dönemine kadar konulur. Tanılamanın yapıldığı ortalama yaş 7’dir. Bu semptomları gösteren 7+ yaşındaki çocuklar DEHB sahibi olabilirle; bu çocuklar sıklıkla önceki yaşlarında daha detaylı semptomlar göstermiş olurlar.

Ben, ben, ben!

Dikkat eksikliğinin yaygın işaretlerinden biri, diğer insanların ihtiyaçlarının ve isteklerinin farkında olamamaktır. DEHB sahibi bir çocuk, diğer insanlar bir konuşma yaparlarken konuşmayı bölebilir, sınıf aktiviteleri için sıra bekleme ya da diğer çocuklarla oyunlar oynama konusunda sıkıntılar yaşayabilir.

Duygusal Karışıklık

Dikkat eksikliği olan bir çocuk, iyi ya da kötü duygularını kontrol altında tutmak konusunda zorluklar yaşayabilir. Uygunsuz zamanlarda öfke patlamaları ya da öfke krizleri (daha genç çocuklarda) yaşayabilirler.

Yerinde Duramamak

Dikkat eksikliği olan çocuklar genellikle sabit bir şekilde oturamazlar. Oturmaya zorlandıklarında ayağa kalkıp etrafta koşturmayı, yerlerinde kıpırdanmayı ya da kıvranmayı denerler.

Bitirilmemiş Görevler

Dikkat eksikliği olan bir çocuk birçok şeye ilgi gösterebilir; ancak başladığı şeyi nihayete erdirme konusunda problemler yaşayabilir. Örneğin projelere, ödevlere ya da ufak tefek görevlere başlayabilirler; ancak başka bir şey dikkatlerini çektiğinde, var olan aktivitelerini bitirmeden ilgilerini çeken şeye geçiş yapabilirler.

Odaklanma Eksikliği

Dikkat eksikliği olan bir çocuk, doğrudan iletişim kurulsa dahi dikkat etme konusunda problem yaşayabilir. Sizi duyduklarını söyleyeceklerdir, ancak az önce söylediğiniz şeyleri tekrar etmelerini istediğinizde başarısız olacaklardır.

Dikkatsiz Hatalar

Dikkat eksikliği olan çocukların diğer çocuklara kıyasla daha tembel ya da daha az zeki olmadıklarını hatırlamak önemli. DEHB’li çocuklar yalnızca planlamayı ya da bir planı yürürlüğe koymayı gerektiren bilgileri izleme konusunda problemler yaşamaktadırlar. Bu durum, dikkatsizce yapılan hatalara sebep olabilir.

Hayalperestlik

Dikkat eksikliği sahibi çocuklar genelde taşkın ve gürültülü olarak lanse edilirler, ancak durum her zaman böyle değildir. DEHB’nin bir diğer işareti de, diğer çocuklara kıyasla daha sessiz ve daha pasif olma durumudur. DEHB sahibi bir çocuk gözlerini boşluğa dikebilir, hayalperestlik yapabilir ve etrafında olup bitenleri görmezden gelebilir.

Sırada ne var?

Bütün çocukların zaman zaman bu davranışların bazılarını sergileyeceklerini hatırlamak önemlidir. Ne de olsa onlar, çocuklar. Ancak çocuğunuz düzenli olarak DEHB belirtilerini gösteriyor ve bu belirtiler çocuğunuzun okul başarısını ve akranlarıyla etkileşimini etkiliyorlarsa, bir sonraki adımı düşünmenizde fayda var.

İyi haber: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilebilir bir durum. Tüm tedavi seçeneklerini gözden geçirmek adına biraz zaman ayırın ve çocuğunuz için en iyisini seçme yolunda adım atmak için bir doktor ya da psikologla randevu ayarlayın.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.