Dikkat Eksikliği Değerlendirilmesi ve Dikkat Testleri

Cute little boy at lessonAşağıdaki sorunları yaşayan çocuk ve gençlerin dikkat eksikliğinin varlığı açısından değerlendirilmesinde fayda vardır:

• Dersin başına oturamama
• Ders çalışırken sürekli birşeyleri bahane edip kalkma (tam tersine TV seyrederken veya bilgisayar oynarken son derece dikkatli görünebilirler)
• Ödevleri acele ve özensizce yapma, veya gereğinden fazla oyalanma
• Günlük işlerini ve ödevlerini erteleme
• Dalgın ve aklı başka bir yerdeymiş gibi görünme
• Unutkanlık
• Okuma ve yazmayı sevmeme
• Ağır hareket etme, zamanı doğru kullanamama
• Dış uyaranlarla dikkatin çabuk dağılması

Öğretmenleri bu çocukların genellikle derste dalgın olduklarından, sık sık eşyalarını unuttuklarından, sınavlarda bildikleri soruları bile yapamadıklarından, zihinsel uğraş gerektiren çalışmalardan çok çabuk sıkılıp koptuklarından veya kaçındıklarından yakınırlar.

Dikkat eksikliği olan çocuk veya gençler günlük yaşam içinde birçok insanın fark etmeyebileceği birçok şeyi fark edebilirler. Örneğin gezmeye giderken yol kenarındaki farklı bir araba, iri bir köpek, bir binadaki renk değişikliği vs. gibi. Bu da onların yanlışlıkla fazlaca dikkatli oldukları veya dikkat sorunu yaşamadıkları şeklinde yorumlanabilir. Hâlbuki spontan dikkat dediğimiz dikkatin bu şekli beynin farklı bir alanı tarafından kontrol edilmektedir. Dikkat eksikliği bozukluğunda ise beynin prefrontal bölge dediğimiz ön bölgesindeki dikkat sisteminin işlevselliğinde bir bozukluk söz konusudur. Bu çocuklar ders çalışma sırasında olduğu gibi dikkatin denetlenmesi, sürdürülmesi ve yönlendirilmesinde sorun yaşarlar.

Dikkat dağınıklığı sıklıkla Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) bir parçası olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarda hareketlilik ve dürtüsellik de eşlik eder. Bu çocuklar hareketli, düşünmeden hareket eden çocuklar olarak tarif edilirler.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.