Dikkat Eksikliği Tanısı Koyma

fft20_mf5607953Eğer çocuğunuzun davranışları sonucunda tedirginlik duyuyorsanız, çocuğunuzu pratisyen hekiminizin muayene etmesi iyi bir başlangıç olacaktır. Pratisyen hekiminiz çocuğunuzu DEHB teşhisi için bir pediatriste, bir psikoloğa ya da bir çocuk psikiyatrına yönlendirebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konma süreci, çocuğunuzun davranış, öğrenme ve diğer gelişim alanlarında yaşadığı zorluklara yakından bakmayı gerektirir. Detaylı bir teşhis, aşağıdakilerin, hepsini olmasa bile çoğunu içerir:

  • Sizinle ve çocuğunuzun diğer doktorlarıyla yapılan bir görüşme
  • Çocuğunuzla yapılan bir görüşme
  • Sizin ve/veya çocuğunuzun doktorunun ve öğretmenin doldurması için bir davranış kontrol listesi
  • Çocuğunuzun öğretmeni ve bakıcılarıyla konunun tartışılması
  • Dil, konuşma ve hareket kontrolleri
  • Öğrenme ve eğitim kontrolleri
  • Bir duyma testi.3

DEHB tanısı koyma süreci hızlı ve kolay değildir; çünkü DEHB, diğer birçok medikal ve davranışsal durumlarla çakışma gösterebilir. Örneğin, “Eğer daha fazla konsantre olursa, okulda daha çok şey öğrenebilir” diye düşünebilirsiniz. Ancak durum tam tersi olabilir: belki de çocuğunuzun yaşadığı öğrenme güçlüğü, konsantrasyon problemlerine yol açıyor olabilir.

Dikkatli bir teşhis süreci uygulanması sonucunda, var olan semptomlardan hangilerinin DEHB, hangilerinin başka problemler kaynaklı olduklarının tespiti konusunda nokta atışı yapılabilir. Çocuğunuz üzerinde doğru teşhisler konulduğu zaman ise, çocuğunuzun durumuna uygun olan doğru terapiler ve doğru yönetim planı önerilebilir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.