Çocuğunuzu Savunma

parent_child_relationshipSavunma nedir?

Savunma, çocuğunuzun lehine konuşmanız anlamına gelir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını, aşağıdaki ortamlarda savunmanız gerekebilir:

 • Sınıfta
 • Müdürün ofisinde ya da
 • Çocuğunuzun periyodik veli toplantılarında

Siz çocuğunuz konusunda uzmansınız; ancak eğitim uzmanlarının Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar veDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların nasıl öğrendikleri hakkında size yardımcı olmaları için, onları dikkatle dinleyin.

Olumlu Olun

Başarılı savunmanın anahtarlarından biri, olumlu kalmaktır. Amaç, çocuğunuzun sıkı çalışması ve yüksek standartları elde etmesidir. Öğrenme fırsatına sahip olmak her çocuğun hakkıdır; ancak okulların kısıtlı sayıda personele ve belirli bir miktar bütçeye sahip olduklarının bilincinde olmak önemlidir. Bir okulda neler başarılabileceği konusunda mantıklı beklentilere sahip olmalısınız.

Okulda ekstra personel ya da ekipman ve ekstra sınıf alanı gerektiren bazı değişiklikler için baskı yapmak gerekebilir. Aynı zamanda, yakındaki diğer okulları da ziyaret ederek, ihtiyaç duyulan kaynakların o okullarda var olup olmadıklarını da öğrenebilirsiniz.

Öğretmenler ve öğretmenlerin içinde bulundukları okul sistemleri, DEHB’li çocuklara etkili bir şekilde nasıl yardım edileceğini gösteren araştırmaların her zaman farkında olmayabilirler. Okula, araştırmalara dayanan programlar hakkında bilgiler sunmanız gerekir. “Bu program hakkında bilginiz var mı? Size biraz bilgi verebilir miyim?” şeklinde sorularla okul yönetimiyle görüşmenizde bir sakınca yok.

Sistemi Anlamak

Genellikle eğitim “sistemi” konusunda ebeveynlerin gözleri korkmuş olabilir ya da bu konuda kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bu yapı karmaşık görünebilir; lakin kimin hangi görevden sorumlu olduğunu açıkça anladığınız zaman, sistemi nasıl kullanmanız gerektiğini de çözmüş olacaksınız. Ebeveynler, okul yönetimlerinin, süreçleri açıklayan bir web siteleri ya da broşürleri olup olmadığını görmek isterler.

İlköğretim okullarında müdürler ya da müdür yardımcılarının, aşağıdaki kişileri barındırabilecek özel eğitim ekiplerinin koordinasyonunu sağlamaları ve çalışmalarını denetlemeleri beklenir.

 • Özel eğitim öğretmeni
 • Sınıf öğretmeni
 • Öğretmen-danışman ve destek personeli5

Özel eğitim ekibi, her bir öğrencinin eğitim planının geliştirilmesi, gözlemlenmesi ve değerlendirilmesi süreçlerine dahil olur.

Okul yönetimleri, genellikle, okuldaki tüm özel eğitim kategorilerinden sorumlu olan bir özel eğitim yöneticisine sahiptirler.

Kanada’da okul yönetim kurulları, doğrudan her ildeki Eğitim Bakanlığı Temsilciliği’ne hesap verirler. ABD’de ise her bir eyaletteki bölgesel yönetimlerde bulunan okulların yönetim kurulları, eyaletin eğitim politikaları konusunda rehberlik eden Eyalet Eğitim Kurulu’na rapor verirler.

Öğretmenlerle İşbirliği

Ailelerinin, eğitim süreçlerine daha çok dahil oldukları çocuklarda başarı oranının yükseldiğini gösteren bilimsel kanıtlar mevcuttur. Okula, öğretmenlere ve öğrenmeye yönelik olan tavrınız, çocuğunuzun tavırlarını da doğrudan etkiler. Çocuğunuzun başarılı olması için sunduğunuz destek, onun öğretmeni ve okul personeliyle arasında başarılı bir ilişki kurmasına yardımcı olur.

Bir öğretmenle aynı şeyi düşünmeseniz bile, onun uzmanlık alanına saygı duyduğunuzu gösterin. Bu, verimli bir ilişkinin temelini oluşturacaktır. Bir çocuk, eğer ki ailesi öğretmenine saygı göstermiyorsa, öğretmeninden pek bir şey öğrenemez. Bir öğretmen, eğer ki öğrencinin ailesinin ona saygı duymadığını düşünüyorsa, bir çocuğu olması gerektiği gibi eğitemez. O güveni yaratmanız lazım.

Öğretmen-ebeveyn ilişkisini inşa etmenize yardımcı olacak bazı stratejiler:

 • Çocuğunuzun öğretmeniyle açık iletişimin devamını sağlayın. Çocuğunuzun öğretmeninin sunduğu fikirleri dinlemek, fikirler hakkında sorular sormak ve fikirleri dikkatlice değerlendirmek gibi konularda istekli olmak zorundasınız. Her yaştan, her cinsiyetten harika öğretmenler ve çocuğunuzla iletişim kurmak ve eğitim vermek konularında çok farklı tarzlar var.
 • Çocuğunuzla ilgili raporlara (yıllık veli toplantıları, düzenli raporlar ve ara dönem notları gibi) özenli bir dikkat göstermeniz gerekiyor. Öğretmen, çocuğunuzla haftanın 5 günü, günde 5 saati birlikte geçiriyor ve gelişimi gözlemlemek ve olası engelleri tanımlamak konularında eğitim almış biri.
 • Gözlemleme, ilişkinizde her iki yönde de mevcuttur. Eğer çocuğunuzun ödevini bitiremediğini ya da yeni bir konuda problem yaşadığını fark ederseniz, öğretmenin de bu konunun bilincinde olması adına, ona bir not yazın.
 • Çocuğunuzun öğretmeninin, çocuğunuzun hayatında meydana gelen ve çocuğunuzun performansını etkileyebilecek önemli şeyler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın. Eğer büyükannesi sizinle birlikte yaşamaya başlayacaksa ya da çocuğunuza bir kardeş geliyorsa, öğretmenin bunu bilmesi faydalı olabilir.
 • Aksiyonlara ve sonuçlara odaklanın, kabahat ya da sorumluluklara değil. Bir ebeveyn olarak siz ne yapabilirsiniz? Zor bir konuda çocuğa yardım etmek adına öğretmenin planı nedir? Bir problemi ya da ihtiyacı tanımladığınız her an, o problemi ya da ihtiyacı çözüme kavuşturmak için neler yapılabileceği konusunda öneriler sunmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun nasıl eğitildiği konusunda değişiklikler yapmayı deniyorsanız, kilit becerilere odaklanın. Öğretmenlere, öğrencilerinin gelişmeye devam etmelerini sağlamak adına hangi öğretme stratejilerini ya da eğitim tekniklerini kullanacaklarını sorun. Söz konusu stratejilerin, etkinliklerini kanıtlayan araştırmalara dayanıp dayanmadıkları konusunda bilgi alın.

Her açıdan savunma

Çocuğunuzu savunurken, hayatın, çocuğunuzun DEHB’sinden daha önemli tarafları olduğunu aklınızda bulundurun. DEHB’li çocukların, en zor mücadeleleriyle başa çıkmaktan başka şeyler başarabilmek adına fırsatlara ihtiyaçları vardır. Çocukken DEHB problemi yaşayan birçok yetişkin, en az diğerleri kadar ya da diğerlerinden çok daha fazla iyi oldukları bir alan bulmuşlardır. “Bir konuda iyi olduklarını” hissetmeleri, çocukların “salt bir şekilde kendilerini bir problem olarak” görmelerinden ziyade, bir problemleri olduğunu hissetmelerine yardımcı olur.

 

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.