Dikkat Eksikliği ve Gençler

timthumbBazen çocuklara, gençlik dönemlerine kadar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konulmaz. Eğer gençlik dönemindeki çocuğunuzun DEHB’si olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel yardım almak iyi bir fikir olacaktır.

Dikkat eksikliği belirtileri, çocuğunuzun daha fazla ödevinin olacağı ya da sosyal ve duygusal değişikliklerden geçeceği çocukluk döneminin sonlarına ya da gençlik dönemine kadar pek fazla problem yaratmazlar. Olası problemler, çocuğunuzun sosyal ve akademik zorluklar yaşamasına sebep olurlar.

Diğer taraftan, Dikkat Eksikliği olan çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, Dikkat Eksikliği belirtileri değişebilir ya da yumuşayabilir. Örneğin, çocuğunuz hala odaklanma, hatırlama ve davranış öncesi düşünme gibi konularda problemler yaşıyor olsa da, davranışları belirgin biçimde daha az hiperaktif olabilir.9

Çocuğunuz bir genç olduğu zaman, belirtilerini daha etkili bir şekilde yönetmek için, çocuğunuz bazı stratejiler geliştirebilir. Ek olarak, okulunda ona sorunlar yaratan bazı özellikler ve davranışlar, gelecekteki hayatındaki kişiliğinde onun güçlü yönleri haline gelebilirler – özellikle de gelişimi süresince iyi bir şekilde destek gördüyse.

Örneğin, problem çözme söz konusu olduğunda çocuğunuz, konuya “geniş bir perspektiften” bakabilir ya da fevriliğini, yaratıcı ve zorlayıcı durumlar karşısında başarılı olmak adına kullanabilir.

DEHB’li birçok çocuk, yetişkin olduklarında belirtileri göstermeye devam etmezler.

 

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi

Ataşehir – İstanbul, Türkiye
Adres: Barbaros Mahallesi Ihlamur Sok. Ağaoğlu My Prestige Binası No:31-32 Ataşehir, İstanbul
Telefon: 0 216 6881474

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.